czechCx2 (7K)  greatbrE (9K)  MG

Bangladéš foto
ČínaTurkestán/Tibet
text + foto

Indie foto
Iran text + foto
Kyrgyzstan text + foto
Mongolsko text
Nepál foto
Pákistán foto
Rumunsko foto
Rusko text

Rady a tipy

Kontakt

  Kyrgyzstan-flag (49K)

KYRGYZSTAN 2004Osh - napříč Kyrgyzstánem - Bishkek

Město Osh |  Z Oshe do Bishkeku |  Bishkek

Město Osh (Oš)

01-kyrgyzstan (138K)

Město Osh (Oš) je druhé největší město Kyrgyzstánu (273.000 obyvatel). Leží ve Ferganské kotlině jen malý kousek od Uzbeckých hranic. To je jedním z důvodů, proč nemalou část zdejších obyvatel tvoří Uzbekové typičtí svou pokrývkou hlavy zvanou "tyubeteyka" (viz FOTO), ale třeba taky Tadjikové. Město je obklopeno nížinami Ferganské kotliny (viz obrázek), nicméně do nejbližších hor je to jen hodinku autem. Samotné město je poměrně rozlehlé a plné zeleně. Vliv budovatelské architektury zde není až tak silný jako třeba v Bishkeku, nicméně je také znát. V samotném Oshi těch zajímavostí než až tolik a není důvodu setrvávat zde delší čas. Šalamounova hora s muzeem, parky, několik zajímavých staveb a především místní trh, který je jedním z největších v této oblasti a to je vše. Abych pravdu řekl na vše mi stačilo jedno odpoledne, i když dovedu si představit, že by zde člověk mohl strávit odpočinkem i nějaký ten den navíc posedáváním v místních čajovnách a restauracích.

Jak jsem se již zmínil, autobus z Kashgaru přijíždí na nádraží v Oshi kolem poledne. První co zde člověk řeší je otázka, jak se dostat z nádraží do centra. Samozřejmě lze pěšky, ale centrum je poměrně daleko a je to i zbytečné. Stačí vyjít na silnici před nádraží a buďto se vám nabídne nějaký taxík, nebo stačí když se zeptáte na svezení jakéhokoliv majitele automobilu. Avšak pozor, ceny jsou vysoké (cca 200 Kč). Takže tuhle možnost, není-li nutností taky s klidem vypusťte. Nejlevnější možností jak se přepravovat po městě je "marshrutka" - každý, kdo byl v Rusku nebo v některé z postsovětských republik ví, oč se jedná. Malé minibusy křižující město na svých trasách a zastavující na mávnutí či na požádání. Cena je většinou velmi nízká. Pokud tedy vyjdete k hlavní silnici před nádraží a podíváte se doprava uvidíte velkou křižovatku. Dojděte k ní a zahněte doprava - tímto směrem jezdí marshrutka číslo 7. Stačí si stoupnout ke kraji silnice a čekat, až bude kolem projíždět. Pak stačí mávnout a nasednout.

Pokud jde o ubytování v Oshi, nabízí se zde mnoho možností. Pomineme-li dražší hotely, tak je zde množství "pensionů", hostelů a guesthousů především domácího typu. Kvalita i ceny se mohou různit. Já jsem zvolil doporučovaný Osh Guesthouse (podrobné info) za cenu 4 USD na noc. Není jednoduché ho nalézt. Vydejte se zmiňovanou marshrutkou číslo 7 směrem do centra a požádejte řidiče, zda by vás vyhodil až budete před obchodem s názvem Aeropag ("magazin Aeropak"). Cesta marshrutkou z nádraží trvá cca 15 minut. Až vystoupíte před obchodem Aeropag, vydejte se jednou z bočních uliček za něj - uvidíte tři panelové domy, dva červené po stranách a jeden bílej uprostřed. Právě v tom prostředním se nachází Osh Guesthouse, a to ve třetím vchodě. Bohužel guesthouse není nijak označen, takže bez tohoto popisu nemáte šanci ho najít. Je to obyčejný byt v panelovém bytě. Vystoupejte do čtvrtého patra a napravo od schodů je byt číslo 48. To je Osh Guesthouse. Řídí ho mladí kluci, ovládají angličtinu a pomůžou vám naprosto s čímkoliv. Pokud máte v plánu v nejbližších dnech vyrazit o jiné části Kyrgyzstánu, určitě se s nima poraďte, pomohou vám zajistit dopravu - zde se můžete podívat na ceny do nejrůznějších koutů Krgyzstánu včetně hraničních přechodů.

Pokud jde o jídlo, není problém se v okolních restauracích najíst za poměrně přijatelnou cenu. Nedaleko se taky nachází zdejší tržiště, kde koupíte skutečně téměř všechno. Zde je také množství směnáren, kde bez problému můžete vyměnit peníze. Vše se dá bez problému projít pěšky. Výstup na Šalamounovu horu (přesněji Šalamounův trůn - dle legendy město založil právě král Šalamoun. Bezdětné ženy sem přicházejí s vírou, že možná otěhotní - hora je totiž kromě jiného přirovnávána k těhotné ženě ležící na zádech), odkud je skvělý výhled. Vstupné je minimální. Na hoře se nachází také muzeum s archeologickými, historickými a geologickými exponáty a ukázkou fauny a flory. Cena 10 somm (r.2004). Z centrální hory to vezměte přes místní "lunapark" na místní tržiště. "Lunapark" rozhodně stojí za pozornost. Je zábavné sledovat jak se místní baví v totálních ruinách a neudržované polodžungli místního parku. Zbytky kolotočů se místy snaží ještě někteří podnikavci zprovoznit a úspěch mají také atrakce typu házení obruče s možností drobné výhry, apod. Každých deset metrů znuděně sedí prodejce vody nebo chipsů a všude kolem se prohánějí bezstarostné děti.
03-kyrgyzstan (146K) Tržiště nebo taky bazar skutečně stojí za návštěvu. Je to fotogenické místo. Mějte se však na pozoru před kapsáři. Pokud chcete nahlédnout, jak to na takovém tržišti vypadá, doporučuji navštívit tuto moji fotogalerii.
S největší pravděpodobností se budete chtít z Oshe dopravit do jiné části Kyrgyzstánu. Vzhledem k faktu, že veřejná hromadná doprava na území Kyrgyzstánu nefunguje tak úplně jak by měla, je zde systém přepravy osoby založen na zcela jiném principu. V každém městě je neoficiální místo (většinou tržiště, bazar, nádraží, výpadovka, apod.), kde se shromažďují lidé, kteří se chtějí dostat odněkud někam. Na stejné místo pak přijíždí auta, která odněkud někam jedou. Pokud se zájemce a řidič shodnou, naplní se auto do posledního místečka a dohodne se cena, může se vyrazit. V Oshi je takovým místem konec ulice Kyrgyzskaya. Místo se nazývá HBK, jezdí tam marshrutka číslo 18, 34, 50. Řidiči řekněte "textilzavod" a už by měl vědět. Protože já jsem se snažil dostat do Bishkeku, budu se dále již věnovat pouze cestě do hlavního města.

NAHORU

Z Oshe do Bishkeku

18-kyrgyzstan (147K)

Z Oshe do Bishkeku se lze prakticky dostat dvěma způsoby:
1) vzduchem - letecká společnost AltynAir kromě jiného provozuje linku mezi Bishkekem a Oshem. Cena za jednosměrnou letenku je 45 USD (r.2004), což je velmi dobré. Létá 2x denně. Létá se stroji An-24. Stejně přijatelné ceny letenek jsou také do okolních států, do Moskvy, Urumči (Urumuqi, Čína), Jekatěrinburku, Hannoveru a Dubaie. Výhodou je rychlost, nevýhodou je to, že se připravíte o průjezd nádhernými kyrgyzskými horami.
2) po zemi - to znamená sehnat auto, které vás do Bishkeku odveze. Do Bishkeku to je 690 km nebo-li 12-15 hodin cesty. Buďto to zkusíte sami, což by neměl být až takový problém. Respektive problémem by mohlo být poprat se s místními o místo v autě. Neboť tato trasa je asi jedna z nejfrekventovanějších. Anebo se domluvíte v guesthousu a nemusíte se o nic starat.

Tak jsem učinil já, odvoz do Bishkeku byl domluven na raní hodinu za přijatelnou cenu (cca 750 Kč). Mělo se jet Volhou. Příjemným překvapením ráno bylo, že Volhou se nejede a namísto ní byla přistavena luxusní limuzína Mercedes (viz obrázek). Cena dohodnuta, půlku platím předem a druhou půlku až budeme na místě. Osádku tvoří řidič, já, dva kyrgyzové a jeden francouz, s kterým to táhnem už od čínských hranic. Přece jen při neznalosti azbuky si tady připadá ztracen úplně stejně jako já v Číně, takže oceňuje mou pomoc.

Trasa vede ve směru Osh - Uzgen - JalalAbad - TashKomur - Toktogul - KaraBalta - Bishkek (viz MAPKA). Celkem brzy zastavujem na oběd v jedné z uzbeckých restaurací. Oběd se neobejde bez láhve vodky a příjemné konverzace. Jídlo samo o sobě není špatné. Tradičním pokrmem je pilaf (rýže s masem), ale na jídelníčku uvidíte také šašlik, goulash či biftek. Nic z toho se však nepodobá našim představám o bifteku nebo guláši.

Průjezd horami centrálního kyrgyzstánu skutečně stojí za to. Cestou do Bishkeku se projíždí dokonce dvěma sedli ve výšce přes 3000 m.n.m. míjíme tradiční pastevecké jurty, pastevce, koně, dobytek. Azurové řeky, horské louky, zasněžené štíty hor. V pozdním odpolední kyrgyzští spolucestující neodolají a musí se v jedné z jurt vysoko v horách zastavit na kumys - tradiční kyrgyzský nápoj, vyráběný kvašením kobylího mléko v měchu z kozího žaludku. Přiznávám, že mi nechutnal, zápach i chuť si pohrávali s mým žaludkem a měl jsem co dělat, abych vypil celého půllitru a přitom nevyvrhl obsah žaludku. A ještě se přitom tvářit spokojeně, abych neurazil. Byla to muka.
Do Bishkeku přijíždíme pozdě v noci za tmy. Řidič nás veze na určenou adresu, kde by měl být doporučovaný a levný guesthouse.

NAHORU

Bishkek

Bishkek je hlavním městem Kyrgyzstánu a bylo založeno v roce 1878. Známé je také pod jménem Frunze (1926-1991). Typicky socialistická výstavba dává charakter celému městu. Široké ulice, mohutné betonové budovy, rozlehlá náměstí a sídlištní výstavba. Čas lze trávit návštěvou muzeí, parků, kaváren, atd. Nevidím však jediný důvod proč se zde zdržovat více dní. Já jsem zůstal pouze jedno dopoledne.

Ubytoval jsem se v penzionku naproti německé ambasádě, ulice "Razzakova". 3 USD, velice příjemné místo, velice příjemní lidé. Přijeli jsem kolem půlnoci a všechna místa již byla obsazena, to však nebyl problém, já a Pierre jsme dostali místo v pracovně pána domu. Pracovna vypadala přesně tak, jak si představuju pracovnu ruského vzdělance. Haldy knih. Starý nábytek. Sem tam busta nějakého spisovatel, na zdech staré obrazy a obrovský masivní psací stůl, kanape, velká okna do zahrady. Měl jsem v plánu ráno zajít na poštu a zaslat domů balíček, abych se zbavil zátěže a hlavně případných problémů s noži na některých hranicích, které mne čekali. Bohužel mi na poště zamítli zaslat jak nože tak nějaké potraviny - údajně zakázáno, takže jsem nic nevyřešil a za 500 Kč poslal domů alespoň malou část svého nákladu. Výměna peněz je v Bishkeku velmi jednoduché, směnárny jsou všudypřítomné hlavně v centru města a kurzy poměrně příznivé. Pokud se budete chtít rychle, dobře a levně najíst zajděte do venkovního bistra na rohu ulic "kijevskaja" a "sovietskaja", je to hned naproti pošty. Vřele doporučuji, jídlo zde je levné a chutné. Stejně tak pivo a zmrzlina :)
Chtěl jsem ještě potvrdit platnost letenky z Bishkeku do Istanbulu, kterou jsem zakoupil již v Praze, ale také neúspěšně. V kanceláři letecké společnosti toho nikdo nebyl schopen. Neúspěšný den jsem se tedy rozhodl zakončit, co nejrychlejším odjezdem směrem na východ k jezeru Ysyk-Kul. Což ale taky nebylo až tak jednoduché. Stanoviště řidičů je u hlavního autobusového nádraží, a to je poměrně daleko od centra. Za taxík neutrácím. Dostat se tam lze pouze marshrutkou. Množství linek marshrutek v Bishkeku je však mimořádné a nikde neexistuje žádný jízdní řád, která kam kdy jede. Asi hodinu mi trvalo, než se mi podařilo najít to správné místo a marshrutku odchytit. Ihned po výstupu z marshrutky jsem byl odchycen jedním z řidičů a po rychlé domluvě na ceně jsem měl odvoz k jezeru Ysyk-Kul zajištěn (cca 160 Kč, r. 2004).

NAHORU

 

Další úsek cesty Bishkek - jezero Ysyk-Kul a zpět >>


Pokud máte jakýkoliv dotaz, napište mi emailem nebo přímo do knihy VZKAZŮ, rád se podělím o své zkušenosti z této země.


 

MAPY mé cesty

Kyrgyzstán
pro zvětšení mapy klikni na obrázek KyrgyzstanA (93K)
 

KYRGYZSTAN
fotogalerie
kliknutím na obrázek vstoupíš do galerie

thumb-08-kyrgyzstan (9K)

Město Osh
jedno z největších tržišť v Centrální Asii


thumb-20-kyrgyzstan (4K)

Cesta do Bishkeku
úchvatné hory na cestě mezi městy Osh a Bishkek


thumb-24-kyrgyzstan (3K)

jezero Ysyk-Kul
perla Střední Asie !

Přátele, zde se můžete vyjádřit k tématu KYRGYZSTAN

Copyright © Marian Golis
(autor textů a fotografií, design, webmaster)
m.golis@email.cz